Szakmai és egyéni díjak

1954

Szakmai díjak:

Állami díj II. fokozat - Tompa Miklós rendező

Állami díj II. fokozat - Delly Ferenc színművész

Állami díj II. fokozat - Szabó Ernő rendező

Állami díj II. fokozat - Kovács György színművész

- N. V. Golgol: A revizor, Kiss László-Kováts Dezső: Vihar a havason és             August Jakobson: Két tábor című darabok rendezéséért és előadásáért.

Egyéni díjak:

Tompa Miklós -  A Művészet Érdemes Mestere

Kovács György -  Érdemes Művész  

Delly Ferenc
- Érdemes Művész

Szabó Ernő színművész, rendező - Érdemes Művész

 

1955

Szakmai díjak:

Állami díj I. fokozat - Kovács György színművész

- Illyés Gyula: Fáklyaláng című előadásban Kossuth szerepéért

Állami díj I. fokozat - Andrási Márton színművész

- Illyés Gyula: Fáklyaláng című előadásban Józsa szerepéért

 

1957


Egyéni díjak:


Kovács György színművész - A Nép Művésze

Kőszegi Margit - Érdemes Művész

Andrási Márton - Érdemes Művész

Váradi Rudolf - Érdemes Művész

Lohinszky Loránd - Munkaérdemrend III. fokozat

 

1956

Szakmai díjak:

A Hazai Dráma Tíznapos Ünnepén:

Tiszteletbeli díj -  Kiss László-Kováts Dezső: Vihar a havason című elődás

Tiszteletbeli díj - Andrási Márton - Kujak szerepéért (Kiss László-Kováts Dezső: Vihar a havason)

Tiszteletbeli díj - Borovszky Oszkár - Czák szerepéért (Kiss László-Kováts Dezső: Vihar a havason)

Tiszteletbeli díj -  Lohinszky Loránd - Krugheimer szerepéért (Kiss László-Kováts Dezső: Vihar a havason)

 

1957


Szakmai díjak:

A Romániai Drámai Színházak Fiatal Művészeinek Versenyén

II. díj -  Tanai Bella, Mirigy szerepéért (Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde)

 

1958


Szakmai díjak:


A Drámai Színházak Versenyén

II. díj -  Eugen Mirea – Kovács György: Az utolsó vonat című előadás

II. díj -  Mihail Sebastian: Lapzárta előtt című előadás

II. díj  - Mony Ghelerter, a Lapzárta előtt c ímű előadás rendezéséért

II. díj - Paul Bortnovschi a Lapzárta előtt című előadás díszletéért

Különdíj -  Kovács György -  Barabás (Az utolsó vonat) és Bucşan (Lapzárta előtt) szerepéért

III. díj  - Lohinszky Loránd - Alexandru Andronic (Lapzárta előtt) szerepéért

III. díj - Erdős Irma - Claudia (Az utolsó vonat) szerepéért

 

1961

Szakmai díjak:


A Hazai Dráma Tíznapos Ünnepén

II. díj -  Alexandru Mirodan: Újságírók című előadás

III. díj -  Harag György az Újságírók című darab rendezésért

I. díj -  Lohinszky Loránd – Cerchez szerepéért (Újságírók)

Dicsérő oklevél -  Tamás Ferenc,Tomovici szerepéért (Újságírók)

Dicsérő oklevél - Ferenczy István, Mişu szerepéért (Újságírók)

 

1962

Szakmai díjak:


A Romániai Drámai Színházak Fiatal Művészeinek Versenyén

II. díj – A. Arbuzov: Irkucki történet című előadás

I. díj - Tanai Bella, Válja szerepéért  (A. Arbuzov: Irkucki történet)

III. díj -  Bács Ferenc, Viktor szerepéért   (A. Arbuzov: Irkucki történet)

III. díj - Ferenczy István, Rogyik szerepéért  (A. Arbuzov: Irkucki történet)

 

1964

Egyéni díjak:


Lohinszky Loránd
- Érdemes Művész  


1967

Szakmai díjak:


A Drámai Színházak Versenyén

Dicsérő oklevél – Horia Lovinescu: Petru Rareş című előadásnak

Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd
-  Kulturális Érdemrend Ezüst Fokozat



1971

Szakmai díjak:


Az 1971-es Évi Színműirodalmi és Előadói Verseny Díjai (Hazai színjátszás versenye)

Legjobb előadás díja: Nagy István: Özönvíz előtt

II. díj: Tanai Bella - Ilon szerepéért (Nagy István: Özönvíz előtt)

I díj: Harag György – Nagy István: Özönvíz előtt című darab rendezéséért

I. díj – Florica Mălureanu – Nagy István: Özönvíz előtt című darab díszletéért

Dícsérő oklevél: Kocsis István Bolyai János estéje

 
1974

Szakmai díjak:

III. Országos Szavaló Ünnepély – Bakó

I. díj – Illyés Kinga (Lírai oratórium – egyéni előadóest)

 

1977

Szakmai díjak:


Megéneklünk Románia Fesztivál – Brassó, 1977

III. díj -  D.R.Popescu: Két óra béke című előadásnak

I. Díj – Tanai Bella – Crina szerepéért (D.R. Popescu: Két óra béke)

II. Díj – Romulus Feneş – az előadás díszletéért (D.R. Popescu: Két óra béke)

III.- díj – Bács Ferenc – Andrei szerepéért (D.R. Popescu: Két óra béke)


Egyéni díjak:


Ferenczy István – IV. díj (drámairodalom) – Világosodik című darabjáért

Tamás Anna
– I. díj (díszítőművészet műfaj) – Függetlenség című művéért

 

1978

Szakmai díjak:


Együttélő Nemzetiségek Színházi Kollokviuma – Sepsiszentgyörgy – 1978

Legjobb epizódszerep - Gyarmati István, Forintos szerepéért (Szabó Lajos: Hűség)

 
Megéneklünk Románia Országos Fesztivál - Eredeti Színművek (Ősbemutatók)

Fesztiválja – Brassó – 1978

Legjobb férfi alakítási díj –Tarr László - Fügedes szerepéért (Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért)

A Teatrul folyóírat oklevele a Marosvásárhelyi Színháznak a két eredeti színmű (ősbemutató) bemutatásáért: Romulus Guga: Noaptea cabotinilor (román tagozat), Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért (magyar tagozat)

A.T.M díj (Romániai Színház és Filmszövetség), Lohinszky Loránd – a Prédikás szerepéért (Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért)

 


1979

Szakmai díjak:


Megéneklünk Románia Országos Fesztivál

I. díj – Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért című előadás. Rendező: Harag György, Hunyadi András

II. díj – Tamás Anna – Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért című előadásának díszletéért

II. Díj – Ádám Erzsébet – (Vadrózsák - ballada est)

Farkas Ibolya
- A.T.M. díj (Romániai Színház és Filmszövetség), Ortansa szerepéért (Teodor Mazilu: Balgák a holdfényben)

A.T.M díj (Romániai Színház és Filmszövetség), – Kemény Árpád -  Krúdy Gyula : A vörös postakocsi című előadás díszletéért

 

1980

Szakmai díjak:


Kortárs Drámai Fesztivál (Festivalul dramaturgiei actuale) – 1980

Dicséret – Kelemen Tamás Anna: Horia Lovinescu: Élet és halál játéka a hamusivatagban című előadás díszletéért

Az Írószövetség Dramaturgiai Díja - (Premiul Uniunii Scriitorilor pentru dramaturgie)

- Horia Lovinescu: Élet és halál játéka a hamusivatagban

Kemény Árpád – ATM díj (Romániai Színház és Filmszövetség), – Shakespeare: Lear király díszletéért

 

1982

Szakmai díjak:


Ifjúsági Színházi Fesztivál (Festivalul Spectacolelor de Teatru pentru Tineret)

A zsűri különdíja -  Kincses Elemér -  Horia Lovinescu: Élet és halál játéka a hamusivatagban című darabjának rendezéséért

 

1983

Szakmai díjak:


Temesvári Kortárs Dramaturgia Fesztivál

A fesztivál Nagydíja: Romulus Guga: Egy öngyilkos világa című előadásának

A legjobb díszlet: Emilia Jivanov - Romulus Guga: Egy öngyilkos világa című előadás díszletéért

A legjobb női alakítás díja: Farkas Ibolya – Romulus Guga:  Egy öngyilkos világa című előadásban Augusta szerepéért

A legjobb rendezés díja - Dan Alecsandrescu (megosztva) – Romulus Guga: Egy öngyilkos világa


Megéneklünk Románia – Országos Fesztivál

II. díj – Romulus Guga: Egy öngyilkos világa című előadás

I. díj - Férfialakítás– Lohinszky Loránd –Ignaţiu szerepéért (R. Guga: Egy öngyilkos világa)

II. díj – Rendezés – Dan Alecsandrescu – R. Guga: Egy öngyilkos világa

II. díj – Farkas IbolyaLovak a virágoskertben című egyéni előadóestjéért

Rendezői díj (ATM - Romániai Színház és Filmszövetség) – Dan Alecsandrescu – (Romulus Guga: Egy öngyilkos világa)

 

1985

Szakmai díjak:


Megéneklünk Románia Fesztivál – 1985

II. Díj – Horia Lovinescu: Mi lesz velünk reggelig? című előadás

I. díj – Ádám Erzsébet – egyéni előadóest

 

1989

Szakmai díjak:


Megéneklünk Románia Országos Fesztivál

Dicséret – D. Solomon: Diogenész, a kutya című előadás

II. díj - Rendezés - Kincses Elemér – D. Solomon: Diogenész, a kutya

Férfi alakítási III.  díj – Ferenczy István,  Diogenész megformálásáért - D. Solomon: Diogenész, a kutya című előadásban.


1991

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja – Kisvárda, 1991

Oklevél  - a III. Magyar Nemzeti Kisebbségi Színházak Fesztiválján nyújtott teljesítményért.



1992

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja – Kisvárda, 1992

Gáspár Imola – a legjobb epizód alakítás díja – Pilar (G.Marquez: Száz év magány)

Nemzetiségi Színházi Kollokvium – Sepsiszentgyörgy – 1992

A legjobb férfi mellékszereplőnek járó díj (Jelölés) -  Gáspárik Attila – Aurelian Buendia  szerepéért (Marquez: Száz év magány)

I.L. Caragiale Színházi Fesztivál , 1992

A legjobb - román darab alapján rendezett – előadás díja – (Premiul pentru cel mai bun spectacol cu o piesa românaeasca) - Lucian Blaga: Gyermekkeresztesek

 

1993

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja – Kisvárda

Harag György díj -  Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye NAGYDÍJA – Ödön Von Horváth: Mesél a bécsi erdő című előadásának

UNITER - Jelölés

Lucian Blaga: Gyermekkeresztesek, rendező: Victor Ioan Frunză

A legjobb díszletterv – Adriana Grand – Lucian Blaga: Gyermekkeresztesek

 

1994

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja – Kisvárda

A Magyar Köztársaság Művelődési és Közoktatási Minisztérium díja és a Zsűri külön díja: Paul Foster: Tom Paine című előadásnak, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház és a Marosvásárhelyi Színművészeti Akadémia Szentgyörgyi István Tagozatának előadása

A legjobb Férfi alakítás díja Ferenczy Istvánnak - Bodor Péter megformálásáért (Sütő András: Az ugató madár)

Fiatal Színészek Nemzetközi Fesztiválja, Nagyszeben, 1994

Kritikusok díja - Paul Foster: Tom Paine című előadásának

Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd -   Érdemoklevél (Román Művelődési Minisztérium)

Ferenczy István -  Szentgyörgyi díj (Székely kör – Budapest)

 

1995

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja – Kisvárda

A legjobb férfia alakítás díja - Lohinszky Loránd -  George szerepéért (Edward  Albee: Nem félünk a farkastól)

A Legjobb Női alakítás díja - Farkas Ibolya – Marta szerepéért  (Edward Albee: Nem félünk a farkastól)

a Legjobb epizódszereplő díja - Fodor Piroska – Honey szerepéért  (Edward Albbe: Nem félünk a farkastól)


Nemzetközi Kortárs Színházi Fesztivál, Brassó

A Zsűri Különdíja (Paula díj) - Farkas Ibolya –Marta szerepéért (Edward Albee: Nem félünk a farkastól)

A Zsűri Különdíja  (Giugaru díj) Lohinszky Loránd –George szerepéért (Nem félünk a farkastól)

A női alakítás díja – Fodor Piroska, Honey szerepéért  (Edward Albee: Nem félünk a farkastól)

A Fesztivál Nagydíja (Marele premiu): Edward Albee: Nem félünk a farkastól című előadás

Rendezői díj – Mircea Cornişteanu – Edward Albee: Nem félünk a farkastól

Rövid Színházi Fesztivál, Nagyvárad, 1995 - Saptamina teatrului scurt

Férfi alakítási díj (Jelölés) - Kozsik József - William Wharton: Madárka

UNITER

A legjobb díszletért járó díj: Adriana Grand – Paul Foster: Tom Paine (1993-94-es évadra)

A legjobb előadás (Jelölés): Paul Foster: Tom Paine

A legjobb rendezés (Jelölés): Victor Ioan Frunză – Paul Foster: Tom Paine

 
Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd
-  A Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztje  

 

1996

Szakmai díjak:


Dramaturgiai Fesztivál, Brassó – 1996

Rendezői Teljesítmény-díj – Kincses Elemér  – Fr. Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása című előadásért

Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd -  A Magyar Művészetért Emlékérem (A Magyar Művészetért Alapítvány-Budapest)

Farkas Ibolya - Pro Cultura Hungarica Emlékplakett (Magyar Köztársaság Művelődési és Közoktatási Minisztériuma)

 

1997

Szakmai díjak:


Kortárs Dramaturgiai Fesztivál, Brassó

A Legjobb előadás díja – Nádas Péter: Találkozás (egy újszerű produkciónak), rendező: Kovács Levente

Teljesítmény díj,  Farkas Ibolya – Mária szerepéért - Nádas Péter: Találkozás

Teljesítmény díj (Jelölés),  Csíky Csaba - Nádas Péter: Találkozás című előadás improvizatív zenéje

Pályakezdő díj,  Sebestyén Aba - a Fiatalember szerepéért (Nádas Péter: Találkozás)
 

Egyéni díjak:

Labancz Klára
– Bánffy Miklós díj (EMKE – Erdélyi Magyar Közművelődési Egyseület)

Farkas Ibolya – Poór Lili díj (EMKE)

Tóth Tamás – Szentgyörgyi István díj (Székely Kör – Budapest)

 

1998

Szakmai díjak:


Pályakezdő díj - Sebestyén Aba – UNITER (Romániai Országos Színházi Szövetség) - Fiatalember szerepéért (Nádas Péter: Találkozás)

Az év legjobb színésznője (Jelölés) - Farkas Ibolya - UNITER – Mária szerepéért (Nádas Péter: Találkozás)



Egyéni díjak:


Ferenczy István
– Tamási Áron díj (Bethlen Gábor Alapítvány – Budapest)

Szabó Duci – Szentgyörgyi István díj (Székely Kör – Budapest)

Kilyén Ilka
- Kemény János-díj (EMKE)

 

1999

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda – 1999

A Nemzeti Kulturális Örökség díja -  Carlo Goldoni: Chioggiai csetepaté című előadásnak

Színészi Különdíj -  Kovács Ágnes Anna – Orsetta  (Chioggiai csetepaté)  és az Elektra című előadás címszerepéért

Színészi Különdíj -  Szélyes Ferenc – Fortunato  (Goldoni: Chioggiai csetepaté), Koldus (Giraudoux: Elektra)



Színházi Kritikusok Céhének díjai (Jelölések -1998/1999)

Legjobb előadás díja – Goldoni: Chioggiai csetepaté (Jelölés)  

Legigéretesebb pályakezdő díj - Tompa Klára (Jelölés)

Legjobb mellékszereplő díj - Tompa Klára (Jelölés)  

Legjobb Női Főszerep díj - Kovács Ágnes Anna (Jelölés) az Elektra címszerepéért



Egyéni díjak:

Ferenczy István
- A Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskerestje

 


2000

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda

Az Illyés Közalapítvány díja - Frank Wedekind: A tavasz ébredése című előadásnak

Györffy András és Szélyes Ferenc - a Szentivánéji álom című előadásban nyújtott alakításért

Egy fiatal tehetségnek járó Különdíj - Tompa Klára – F. Wedekind: A tavasz ébredése című előadásban nyújtott alakításáért

 
Egyéni díjak:

Ferenczy István
életmű díj – Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja

Ferenczy István – Bánffy Miklós (EMKE) díj

B. Fülöp Erzsébet – Poór Lilii (EMKE) díj

Szélyes Ferenc
– Kovács György (EMKE) díj

Szabó Duci
– Marosvásárhely Neves Személyisége – a Marosvásárhelyi Területi Rádióstúdió díja

Lohinszky Loránd -  Életműdíj, UNITER

 

2001

Szakmai díjak:


Határon Túli magyar Színházak XIII. Fesztiválja, 2001

Kisvárda város Közönség díja - Josep M. Benet i Jornet: Színésznők

Különdíj - Mende Gaby - a Színésznők című darabban nyújtott alakításáért

Brassói Kortárs Dramaturgia Fesztivál

A legjobb színésznő díj – Farkas Ibolya - Melissa Gardner megformálásáért (Albert Ramsdell Gurney: Szerelmes levelek)

UNITER – 2001

A legjobb rendezés díja - Anca Bradu – F. Wedekind: A tavasz ébredése (1999-2000 évad)


Egyéni díjak:

Györffy András
– Kovács György (EMKE) díj

 


2002

Szakmai díjak:      
                             

Országos Látványszínházi Fesztivál - Marosvásárhely, 2002

A Zsűri Különdíja - Makra Lajos,  a Méltóságos szerepéért (Görgey Gábor: Komámasszony, hol a stukker?) a Legjobb férfialakítási díj - Györffy András – (Görgey Gábor: Komámasszyon, hol a stukker? és I.L. Caragiale: Zűrzavaros éjszaka című előadásokban nyújtott alakításért)

Kárp György – (Jelölés) – K. Müller szerepéért (Görgey Gábor: Komámasszony, hol a stukker?)



Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, 2002

a Legjobb férfi alakítás díja - Katona László – a Srác szerepéért  (Spiró György: Csirkefej)


Egyéni díjak:


Mende Gaby
- Életmű díj - Határon Túli Színházak Fesztiválja, Kisvárda



2003

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda

Az Illyés Közalapítvány Díját a klasszikus komédia eszközeinek mai színházi nyelvre fordításáért a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Két nő közt című előadása (rendező: Alexandru Colpacci) kapta.

A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának Különdíját kapta Tompa Klára a Két nő közt című előadásban a Grófné szerepéért.

Kisebbségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós, 2003

Muskátli díj – Két nő közt című előadásnak a kiemelkedő együttes játékáért - A Zsűri különdíja – Szélyes Ferenc


NEMZETKÖZI LÁTVÁNYSZÍNHÁZI FESZTIVÁL - Marosvásárhely, 2003.

Rendezői Díj – Alexandru Colpacci Marivaux: Két nő közt című előadásának rendezéséért (ex aeguo)

Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd - Életmű Díj (A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma)



2004


Hatáton Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, 2004

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Díja - Füst Milán: Boldogtalanok, rendező: Bodó Viktor

A Legjobb Női Alakítás Díja – Tompa Klára - Róza szerepéért (Füst Milán: Boldogtalanok)


Topfest Országos Színházi Fesztivál – Marosvásárhely, 2004

a Legjobb Női Mellékszereplőnek járó Díj – B. Fülöp Erzsébet - Rózsi  - (Füst Milán: Boldogtalanok)   

A legjobb Női Mellékszereplőnek járó Díj – Berekméri Katalin - Beckné (Füst Milán: Boldogtalanok)

A Legjobb előadás díja – Kosztolányi – Solténszki: Édes Anna, rendező: Gali László


Interetnikai Színházi Fesztivál, Temesvár, 2004

Közönség – trófea, a fesztivál egyetlen, a közönségszavazatok alapján odaítélt díj: Hatházi András: A dilis Resner című előadásnak


UNITER jelölések

A legjobb rendezés – Alexandr Colpacci – Marivaux: Két nő közt

A legjobb díszlet – Labancz Klára – Marivaux: Két nő közt


Magyar Stúdiószínházi Műhelyek Fesztiválja – Bárka Színház, 2004

Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának alkotóközösségi Fődíja (megosztva) Füst Milán: Boldogtalanok

RÉV 8 RT díj – A Hajónapló Műhely Színészi Alakítási Díja – B. Fülöp Erzsébet

Egyéni díjak:

Szabó Duci  - Hűség díj (Magyar Játékszíni Társaság)  

Kárp György – Bánffy Miklós (EMKE) díj

 

 
2005


UNITER - Jelölések

Legjobb előadás díja: Füst Milán: Boldogtalanok, rendező: Bodó Viktor

Legjobb rendezés - Füst Milán: Boldogtalanok, rendező: Bodó Viktor

Legjobb színésznő mellékszerepben – B. Fülöp Erzsébet – Rózsi szerepéért

Legjobb színész főszerepben – Zayzon Zsolt – Húber Vilmos szerepéért

Legjobb színész mellékszerepben – Sebestyén Aba – Dr. Beck Gyula szerepéért

Kisebbségi Színházi Kollokvium, Gyergyószentmiklós, 2005

A Zsűri különdíja – Darabont Mikold  (Janusz Glowacki: Negyedik nővér)

Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja Kisvárda

Szabolcs-Szatmár- Bereg megye díja – Alkotó Közösségi Díj  - Janusz Glowaczki: Negyedik nővér című előadás

Teplánszky-Díj -  a legígéretesebb fiatal színész számára: Bodolai Balázs, a Negyedik nővérben nyújtott alakításáért

Női alakítási díj -  Darabont Mikold, a Negyedik nővérben nyújtott alakításáért

 
Egyéni díjak:

Lohinszky Loránd
- Díszdoktori cím – (Nemzeti Színházi és Filmművészeti Egyetem, Bukarest)

Lohinszky Loránd -  Románia Csillaga Érdemrend – Tiszti Fokozat

Dobre Kothay Judit
- Jászai Mari díj (Művelődési és Közoktatási Minisztérium – Budapest)

 

2006

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, 2006

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye díja -  A.P. Csehov:  Cseresznyéskert

Kisvárda Város Díja (megosztva) Andreea Vulpe rendező és Iuliana Vilsan díszlet- és jelmeztervező: A.P. Csehov: Cseresznyéskert

Teplánszky díj – Veress Albert - a Legígéretesebb Fiatal Színész számára

A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza díja – B. Fülöp Erzsébet

A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza díja – Tompa Klára

A Kisvárdai Lapok Szerkesztősége díja – B. Fülöp Erzsébet


UNITER 2006 – jelölések:

Bodolai Balázs
– Debüt díj – Kolja szerepéért  (Negyedik nővér)

Iuliana Vilsan – a Legjobb díszlet díja – A.P. Csehov: Cseresznyéskert


Egyéni díjak:


Post Mortem Harag György - Diploma de Excelenta – (Maros Megyei Prefektúra)

Szélyes Ferenc
- Jászai Mari díj (Művelődési és Közoktatási Minisztérium – Budapest)

 

2007

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda – 2007

A Szülőföld Alap díja (megosztva) – Witold Gombrowicz:  Yvonne Burgundi hercegnő című előadás

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díja a  Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Yorick Stúdió részére

az Alvajáró románc című zenés színpadi játék együttes teljesítményéért, 2007.

Kisvárda Város díja (megosztva) - Nagy Dorottya – Yvonne szerepéért (Witold Gombrowicz:  Yvonne, burgundi hercegnő)

Egyéni díj - Szabadi Nóra, az Yvonne, burgundi hercegnő, illetve az Alvajáró románc című előadásokban nyújtott énekes, táncos, színészi teljesítményéért

Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós,  2007

A legjobb előadás díja – Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő, rendező: Alexandre Colpacci

A legjobb női alakítás díja – Nagy Dorottya – Yvonne szerepének megformálásáért

Színikritikusok díja – 2007 – jelölések

Legjobb előadás –  Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő

Legjobb rendezés – Alexandre Colpacci - (Gombrowicz: Yvonne burgundi hercegnő)

Legjobb jelmez: Dobre Kóthay Judit - (Gombrowicz: Yvonne burgundi hercegnő)

Legjobb női főszereplő: Nagy Dorottya  - Yvonne szerepéért (Gombrowicz: Yvonne burgundi hercegnő)

Legjobb mellékszereplő: Farkas Ibolya -  Margit királyné szerepéért (Gombrowicz: Yvonne burgundi hercegnő)

Legjobb férfi mellékszereplő – Szélyes Ferenc - Kanonok szerepéért  (Geoffrey Chaucer: A  változó hold alatt)

Különdíj – Zeno Apostolache - (Geoffrey Chaucer: A  változó hold alatt - zene)


Egyéni díjak:

Kincses Elemér – Életmű díj – Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja

Biluska Annamária – Poór Lilli  (EMKE) díj

Kovács Levente – Bánffy Miklós (EMKE) díj

Makra Lajos – Életmű díj (EMKE)

Nagy József - Hűség díj – Magyar Játékszíni Társaság

B. Fülöp Erzsébet - Jászai Mari díj (Művelődési és Közoktatási Minisztérium – Budapest)

 

2008

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, 2008

Kisvárda Város Díja – Roland Schimmelpfennig: Nő a múltból, rendező: Harsányi Zsolt

Egyéni díj – Berekméri Katalinnak  Romy szerepéért ( Roland Schimmelpfennig: Nő a múltból)

Egyéni díjak:

Györffy András
– Jászai Mari díj  (Művelődési és Közoktatási Minisztérium – Budapest)  

Balázs Éva – Póor Lili díj (EMKE)

 

2009

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, 2009

A Duna Televízió Különdíja -  Györffy András –  Czirmos szerepéért (Tamási Áron: Hullámzó vőlegény)

Kisvárdai Várszínház ás Művészetek Háza díja - Könczei Árpád - Tamási Áron:  Hullámzó vőlegény c. előadás zenéjéért és koreográfiájáért

Közönségdíj és Kisvárda Város polgármesterének különdíja - B. Fülöp Erzsébet,  Bagi Teréz szerepéért (Tamási Áron: Hullámzó vőlegény)

Kisebbségi Színházi Kollokvium, Gyergyószentmiklós, 2009

A Kollokvium Nagydíja – Jon Fosse: Alvás

A legjobb Férfialakítás Díja – Sebestyén Aba – a Középkorú férfi szerepéért (Jon Fosse: Alvás)

UNITER jelölés

Zenei Különdíj - Vlaicu Golcea - Jon Fosse:  Alvás című előadás zeneszerzője

Egyéni díjak:

Farkas Ibolya – Életműdíj  (Magyar Kulturális és Oktatásügyi Minisztérium)

A Színművészeti Egyetem Aranydiplomája – az ötven éve végzett és máig a színészi pályán levő művészek kitüntetésére: Farkas Ibolya, Mózes Erzsébet és Makra Lajos

 

2010

Szakmai díjak:


Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, 2010

Kisvárda Város Díja – Kiss Csaba: A dög

Legjobb Férfi Mellékszereplő díj – László Csaba – Pisti megformálásáért A dög című előadásban

Egyéni díjak:

Gáspárik Attila – a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztje

Kilyén Ilka - A Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztje

Kilyén Ilka - Pro Cultura Hungarica Díj  (Magyar Köztársaság Művelődési és Közoktatási Minisztériuma)

Berekméri Katalin - Bioeel Színészi Nivódíj  

Kilyén Ilka
- Magyar Örökség díj -  (Magyar Művészetért Alapítvány- Budapest)

Lohinszky Loránd - Bernády- Emlékplakett és Oklevél  (Dr. Bernády György Alapitvány)

 

2011

Szakmai díjak:


Atelier Nemzetközi Színházi Fesztivál, Nagybánya, 2011

A legjobb rendező díja:  Theodor Cristian Popescu – Dorota Maslowska: Két lengyelül beszélő szegény román

A legjobb Férfi Főszereplő díja – Benedek Botond

Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, 2011

A Nemzeti Erőforrás Minisztériuma díja (megosztva) Csehov: Platonov

A legjobb alakítási díj - László Csaba - Trileckij megformálásáért Csehov: Platonov című előadásában

Nemzetiségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós, 2011

a Legjobb előadás díja - Székely Csaba: Bányavirág, rendező: Sebestyén Aba

A legjobb Férfia alakítás díja – Bányai kelemen Barna a Bányavirágban nyújtott alakításáért

A Zsűri Különdíja – László Csaba a Két lengyelül beszélő szegény román című előadásban nyújtott alakításért

Az Új Magyar Szó alakítási Díja – Viola Gábor – a Bányavirágban nyújtott alakításért

A közönség-zsűri díja: Székely Csaba: Bányavirág

 

Egyéni díjak:

Vastaps díj – a Tompa Miklós Társulat díjai

Berekméri Katalin

Bartha László Zolt


 

 
2012


Szakmai díjak:


POSZT

a Legjobb férfialakítás díja -  Bányai Kelemen Barna  (MASZK – Országos Színházegyesület)

Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda – 2012

Kisvárda város közönségdíja – Székely Csaba: Bányavirág, rendező: Sebestyén Aba

Különdíj (Emberi Erőforrások Minisztériuma) - Sebestyén Abának – A makrancos hölgy, avagy a hárpia megzabolázása című előadásban nyújtott alakításért és a Bányavirág című előadás rendezéséért

Pécsi Országos Színházi Találkozó, 2012

A legjobb előadás díja - Székely Csaba: Bányavirág

Az Ifeszt-Blog szerkesztősége díjai (a zsűritől eltérő alternatív díjak)

Legjobb női főszereplő: Berekméri Katalin (Makrancos hölgy)

Legjobb férfi főszereplő: Bányai Kelemen Barna (Bányavakság)

Legjobb női mellékszereplő: Nagy Dorottya (Bányavakság)

A színpadi pálinkázás nagymesterei díj: Bányai Kelemen Barna, Szakács László

Egyéni díjak:

Bánayi Kelemen Barna – Kaszás Attila díj (Kaszás Attila Szellemi Hagyatékának Ápolásáért Közhasznú Alapítvány)

Bányai Kelemen Barna – Kovács György (EMKE) díj

Vastaps díj – a Tompa Miklós Társulat díja az elöző évad elismeréseként

Gecse Ramóna

Tollas Gábor


 

2013

Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda – 2013

Emberi Erőforrások Minisztériuma Díja – a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Yorick Stúdió közös produkciója, a Bányavakság című előadásnak, rendező: Sebestyén Aba

Bányai Kelemen Barna – Florin szerepének megformálásáért – Székely Csaba: Bányavakság

Nagy Dorottya – Iringó szerepének megformálásáért – Székely Csaba: Bányavakság

Pécsi Országos Színházi Találkozó – POSZT 2013

A legjobb női mellékszereplő: Nagy Dorottya (Székely Csaba: Bányavakság)

Legjobb férfi mellékszereplő: Bányai Kelemen Barna (Székely Csaba: Bányavakság)

UNITER jelölés

Bányai Kelemen Barna – A Legjobb férfi mellékszereplőnek járó díj – Székely Csaba: Bányavakság – Florin szerepének megformálásáért


2014

Szakmai díjak:

Nemzetközi Atelier Színházi Fesztivál, Sepsiszentgyörgy

A legjobb női főszereplő – B.Fülöp Erzsébet – (Radu Afrim: Az ördög próbája)

A legjobb férfi mellékszereplő – Galló Ernő – (Radu Afrim: Az ördög próbája)

Pécsi Országos Színházi találkozó

A szakmai zsűri különdíja – Radu Afrim: Az ördög próbája

A Napkút kiadó Különdíja – Székely Csaba: Alkésztisz



Egyéni díjak:

Bokor Barna – jelölés Kaszás Attila díj (Kaszás Attila Szellemi Hagyatékának Ápolásáért Közhasznú Alapítvány)

Vastaps díj – a Tompa Miklós Társulat díja az elöző évad elismeréseként

Galló Ernő

Lőrincz Ágnes


 

2015

UNITER

A Legjobb női mellékszereplő díja - Berekméri Katalin – Radu Afrim: Az ördög próbája című előadásban nyújtott alakításaiért

Atelier Nemzetközi Fesztivál, Sepsiszentgyörgy

A legjobb előadásnak járó Nagydíj: Bartis Attila: Nyugalom

A legjobb rendezés díja – Radu Afrim (Bartis Attila: Nyugalom)

A legjobb színésznő díja – B. Fülöp Erzsébet ( Anya – Bartis Attila: Nyugalom)

Az Árkosi Művelődési Központ Különdíja – Radu Afrim – Bartis Attila: Nyugalom c. regényének dramatizálásáért

Jelölés:

Bányai Kelemen Barna
színművészt

Berekméri Katalin színművészt

Adrian Damian díszlettervezőt

Márton Erika jelmeztervezőt

Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda – 2015

Egyéni díj – Galló Ernő – a Karamazovok és a Figaro című előadásban nyújtott kiemelkedő alakításáért.

Pro Cultura 2014 – Érdemrend – a Marosvásárhelyi Nemzeti Színháznak (Marosvásárhely Városi Tanácsa -Polgármesteri Hivatal)

Egyéni díjak:

Dobre Kóthay Judit
– Életmű díj – Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, 2015

 

2016


UNITER jelölés

A legjobb női főszereplő:

B. Fülöp Erzsébet
– Veér Rebeka, az Anya megformálásáért –Bartis Attila: Nyugalom, rendező: Radu Afrim  

A legjobb rendezés:

Radu Afrim
– Bartis Attila:  Nyugalom című előadás rendezéséért

A legjobb előadás Bartis Attila: Nyugalom című előadás  – rendező: Radu Afrim

Uniter díj

A legjobb rendezés:

Radu Afrim – Bartis Attila:  Nyugalom című előadás rendezéséért

Egyéni díjak:

Galló Ernő – Kovács György díj

Berekméri Katalin - Kemény János díj  

Kilyén Ilka – Sütő András díj

Magyar Színházak XXVIII. Kisvárdai Fesztiválja - 2016

AZ EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMÁNAK A LEGJOBB ELŐADÁSÉRT JÁRÓ DÍJ

Fődíj - A NYUGALOM című előadás

Női alakításért járó Díj:  A nyugalom című előadásban nyújtott alakításáért: B. FÜLÖP ERZSÉBET

Férfi alakításért járó Díj:  A nyugalom című előadásban nyújtott alakításáért BÁNYAI KELEMEN BARNA  

AZ EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMA ÉS A KISVÁRDAI VÁRSZÍNHÁZ

 A Legjobb díszletért járó Közös Díját A nyugalom című előadás díszletéért ADRIAN DAMIAN kapta

AZ EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMA ÉS A KISVÁRDAI VÁRSZÍNHÁZ

A Legjobb 35 Év Alatti Színész Díj  A nyugalom című előadásban nyújtott alakításáért KISS BORA kapta

 KISVÁRDA VÁROS KÖZÖNSÉGÉNEK DÍJÁT

 a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata -  A NYUGALOM című előadása kapta

A KÖZÖNSÉGZSŰRI DÍJAZOTTJA

 A Legjobb Férfi Főszereplőként BÁNYAI KELEMEN BARNAA nyugalomban nyújtott alakításért

VASTAPS DÍJ – A TOMPA MIKLÓS TÁRSULAT DÍJA AZ ELÖZŐ ÉVAD ELISMERÉSEKÉNT

Lőrincz Ágnes

Bartha László Zsolt

HŰSÉG DÍJ:

Sugó Erzsébet


 

2017

UNITER jelölések:

 Legjobb előadás - Radu Afrim: RETROMADÁR BLOKKNAK CSAPÓDIK, ÉS FORRÓ ASZFALTRA ZUHAN (rendező: Radu Afrim)   

Legjobb díszlet  - Irina Moscu – Radu Afrim: RETROMADÁR BLOKKNAK CSAPÓDIK, ÉS FORRÓ ASZFALTRA ZUHAN (rendező: Radu Afrim)  

 

A XV. festCO (A Román Komédia Fesztivál) díjai:

A legjobb komédia kategóriában: Retrómadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan (írta és rendezte: Radu Afrim)

A legjobb rendező kategóriában: Radu Afrim - Retrómadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan
 
A legjobb alakítás kategóriában: A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a Retrómadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan előadásban nyújtott alakításért
 
A legjobb látványterv kategóriában: Irina Moscu (díszlet-jelmez) és Andrei Cozlac (video mapping) - Retrómadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan

 


2019

Radu Afrim
szerző-rendező az előadóművészeti kategóriában a Retrómadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan című előadás szövegéért, valamint rendezéséért az „Aristizza Romanescu“ díjban részesült.

 

Összeállította: Ferencz Éva

Havi műsor

Augusztus - 2020
V H K S C P S
  01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Szakmai és egyéni díjak

Teatrul Național Târgu-Mureș
este o instituție subordonată
Ministerului Culturii și Identităţii Naţionale

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
fenntartója a
Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma