Galló Ernő

színész

 

Gyergyószentmiklós, 1980. július 13.

 

2000-2004       Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Színházművészeti Tanszék, színész szak (osztályvezető tanár: Csíky András, Keresztes Attila)

 

1999-2000       Figura Stúdió

2004-2010       Kolozsvári Állami Magyar Színház

2010-2012       a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György társulatának tagja

2012-től           a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagja      


Jelenleg láthatják

Gerhart Hauptmann: A patkányok, rendező: Zsótér Sándor 

Agatha Christie: A láthatatlan hóhér (...És már senki sem!), rendező: Gáspárik Attila

Tamási Áron: Tündöklő Jeromos, rendező: Török Viola 

Molière/Bodolay.: Le Misantrope - Az új embergyűlölő, rendező: Bodolay Géza

Ivan Viripajev: Részegek, rendező: Radu Afrim

Somogyi Gyula – Eisemann Mihály – Zágon István: Fekete Péter, rendező: Keresztes Attila

Sütő András: Egy lócsiszár virágvasárnapja, rendező: Sebestyén Aba

William Shakespeare: Macbeth, rendező: Keresztes Attila

Pozsgai Zsolt: Liselotte és a május, rendező: Harsányi Zsolt

Závada Pál: Jadviga párnája, rendező: Mezei Kinga - Csokonai Színház - Debrecen

Molnár Ferenc: Az üvegcipő, rendező: Mohácsi János 

Bartis Attila: A nyugalom, rendező: Radu Afrim

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij - Richard Crane: Karamazovok, rendező: Albu István 

 

FONTOSABB SZEREPEI

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatánál játszott szerepei:

2018/2019-es évad

JOHN, ÉPÍTÉSVEZETŐ - Gerhart Hauptmann: A patkányok, rendező: Zsótér Sándor 

WILLIAM BLORE - Agatha Christie: A láthatatlan hóhér (...És már senki sem!), rendező: Gáspárik Attila

CSENDBIZTOS - Tamási Áron: Tündöklő Jeromos, rendező: Török Viola 

2017/2018-as évad

ORONTE, politikus-unokaöcs és dalszövegíró-költő - Molière/Bodolay.: Le Misantrope - Az új embergyűlölő, rendező: Bodolay Géza

KÁROLY - Ivan Viripajev: Részegek, rendező: Radu Afrim

CHINEAU - Somogyi Gyula – Eisemann Mihály – Zágon István: Fekete Péter, rendező: Keresztes Attila 

VÁMOS - Sütő András: Egy lócsiszár virágvasárnapja, rendező: Sebestyén Aba

VÁRKAPUS - William Shakespeare: Macbeth, rendező: Keresztes Attila

KARL, LUDWIG HEGGER, HENRIK, SZERELŐ, NIKOLAUS: Pozsgai Zsolt: Liselotte és a május, rendező: Harsányi Zsolt 

2016/2017-es évad 

ZURGA FRIGYES - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Mohácsi János

BILLY - Martin MecDonagh: A Kripli, rendező: Rareş Budileanu

KONFERANSZIÉ - John Kander - Fred Ebb - Bob Fosse: Chicago, rendező: Juronics Tamás 

TITKÁR - Hamvas Béla: Olbrin Joachim csodálatos utazása, rendező: Mezei Kinga 

2015/2016-os évad 

STETNER ÚR - Molnár Ferenc: Az üvegcipő, rendező: Mohácsi János 

KELLÉKES - Bartis Attila: Rendezés, rendező: Bartis Attila 

KAUCSINÓ BONIFÁC GRÓF - Kálmán Imre - Békeffi István - Kellér Dezső - Gábor Andor: Csárdáskirálynő, rendező: Tasnádi Csaba

ÜBÜ PAPA - Alfred Jarry szövegei alapján: About Übü, rendező: Sorin Militaru 

RENDŐR - Varga Gábor: Kályhabúcsúztató, rendező: Gáspárik Attila 

2014/2015-ös évad

LOJÁLIS ÚR - J.B.P. Moliére: Tartuffe, rendező: Keresztes Attila 

SZEREPLŐ - Bartis Attila: A nyugalom, rendező: Radu Afrim

MISKA, segédlovász - Bakonyi Károly - Szirmai Albert - Gábor Andor: Mágnás Miska, rendező: Harsányi Zsolt

SZMERGYAKOV, KARAMAZOV, GRUSENYKA, ÖRDÖG - Mihajlovics Dosztojevszkij - Richard Crane: Karamazovok, rendező: Albu István 

SCIPION - Albert Camus: Caligula, rendező: Tufan Imamutdinov 

PÁTER ALVINCZY; I. ÚR - Molter Károly: Tank, rendező: Gáspárik Attila

ANGELO, Bécs városának helytartója - William Shakespeare: Szeget szeggel, rendező: Tadeus Bradecki

2013-2014-es évad

FIGARO - Pierre-Augustin de Beaumarchais: Figaro, rendező: Keresztes Attila

GALLÓ LEVI, GÁLAPATKÁNY- Az ördög próbája, rendező: Radu Afrim

ARKAGYIJ VIGOV - Alekszandr Nyikolajevics Osztrovszkij: Erdő, rendező: Harsányi Zsolt

ERNŐKE, diák - Székely Csaba: Hogyne, drágám!, rendező: Sebestyén Aba

IVAN ANTONOVICS RASZPLUJEV Megbízott Körzeti Rendőrbiztos - Alekszandr Szuhovo-Kobilin: Tarelkin halála, rendező: Tufan Imamutdinov

MORZSÁNYI GÉZA  - Varró Dániel-Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila

THANATOSZ SZOLGÁJA - Alkésztisz (Euripidész nyomán írta Székely Csaba), rendező: Sorin Militaru

CSIZMÁS - Páskándi Géza: Kalauz nélkül, rendező: Gáspárik Attila

2012-2013-as évad

SZATYIN – Makszim Gorkij: Mélyben (Éjjeli menedékhely), rendező: Keresztes Attila

FREDDY  EYNSFORD-HILL– Alan Jay Lerner – Frederick Loewe: My Fair Lady, rendező: Harsányi Zsolt

PÉTER, ŐRPARANCSNOK – W. Shakespeare: Rómeó és Júlia, rendező: Porogi Dorka

BENEDEK – Szörényi Levente-Bródy János-Sarkadi Imre-Ivánka Csaba: Kőműves Kelemen, rendező: Somogyi Szilárd

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatnál játszott szerepek:

2011/2012-es évad

Petőfi Sándor: A helység kalapácsa, rendező: Galló Ernő

KONFERANSZIÉ – Bob Fosse - Fred Ebb - John Harold Kander: Chicago, rendező: Keresztes Attila

GYALU – William Shakespeare: Szentivánéji álom, rendező: Keresztes Attila  

HOSSZÚ – Böhm György - Nemes István - Dés László - Horváth Péter – Korcsmáros György: Valahol Európában, rendező: Balogh Attila

HÚBER VILMOS, PAPI NYOMDÁSZ – Füst Milán: Boldogtalanok, rendező: Radu Afrim

 

2010/2011-es évad

RUZZANTE, TOMAO SZOLGÁJA – Ruzzante: Az anconai özvegy, rendező: Keresztes Attila

VIBRÁTÓ – Dobai András-Muszty Bea: A kék csodatorta, rendező: Keresztes Attila

KOMÉDIÁS – Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya vagyis a dámák diadala a fársángon, rendező: István István

MAUGLI – Rudyard Kipling: A dzsungel könyve, rendező: Szilágyi Regina

VALERIE, EGY TRUBADÚR – Hirson David: A bohóc, rendező: Bodolay Géza

TOFFOLO – Carlo Goldoni: Chioggiai csetepaté, rendező: Keresztes Attila

 

A Kolozsvári Állami Magyar Sznháznál játszott szerepei:

2009/2010-es évad

ORESTES Bornemisza Péter: Magyar Elektra (Felolvasószínház), rendező: Salat Lehel

FENEKES Csokonai Vitéz Mihály: Cultura (Felolvasószínház), rendező: Salat Lehel

LEBJADKIN KAPITÁNY – F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

TITIREZ – Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor

KÁNTOR- Petőfi Sándor: A helység kalapácsa (felolvasószínházi előadás), rendező: Salat Lehel

 

2008/2009-es évad

SAINT-JUST – Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuțiu

JUJU – Kozma Mária: Csillala mester, rendező: Keresztes Attila

LONDON LORD MAYORJA – William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor

KATONA, TŰZOLTÓ – A.P. Csehov: Három nővér, rendező: Tompa Gábor

 

2007/2008-as évad

DR. TAUBE – Danilo Kis: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja

DOVRE KIRÁLY – Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder

HERCEG – Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoș Galgoțiu

IL MAESTRO SPINELLOCIO – Giacomo Pucinni: Gianni Schicci, rendező: Silviu Purcărete

 

2006/2007-es évad

DR. CAIUS – William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila

EMBERMAJOM  - Énekek éneke, rendező: Mihai Măniuțiu

BAUDELAIRE, MESÉLŐ, HUGO, RÉSZEG, GASSOT, PINCÉR – Aki Kaurismaki: Bohémélet, rendező: Radu-Alexandru Nica

PÖRGE – Visky András: Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor

MUHI ANDRIS – Varró Dániel- Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila

 

2005/2006-os évad

PÁSZTOR – Szophoklész: Oidipusz király, rendező: Mihai Măniuțiu

A FIATALEMBER – Bertolt Brecht: Kispolgári nász, rendező: Anca Bradu

MAX – Ken Ludwig: Botrány az operában, rendező: Bokor Péter

PÉTER – Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor

 

2004/2005-ös évad

SZOMSZÉD FIÚFeketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard (Nagy Britannia)

KATONA – Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuțiu

MASZKOS-PULCINELLA – Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă

PORTERHOUSE ŐRMESTER – Ray Cooney: Egyszer kettő néha sok, rendező: Keresztes Attila

AFFEKT GRÓFJA – Muszty Bea-Dobay András: A kék csodatorta, rendező: Keresztes Attila

 

2003/2004-es évad

RÖVIDLÁTÓ VENDÉG – H. Ibsen: A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila

MISÓ – Szabó Attila: Együgyű Misó, rendező: Szabó Attila

I.BATLÁN – Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz – Dybukk, rendező: David Zinder

A HULLA – Tom Stoppard: Bulldog hadnagy (Magritte nyomán), rendező: David Zinder

 

2002/2003-as évad

JUHÁSZ – William Shakespeare: Téli rege, rendező: Keresztes Attila

 

2001/2002-es évad

SZILVÁSSY BÉLA – Paul és Franz Schönthan: Szabin nők elrablása, rendező: Keresztes Attila

BENVOLIO – W. Shakespeare: Rómeó és Júlia, rendező: Keresztes Attila

 

Más színházaknál játszott szerepek:

MISO - Závada Pál: Jadviga párnája, rendező: Mezei Kinga, Csokonai Színház, Debrecen 2016 

Temesvári Csíky Gergely Színház

SZELLEMFI – Spiró György – Szigligeti Ede: Liliomfi, rendező: Keresztes Attila, 2002

 

Kolozsvári Magyar Opera

KAUCSIÁNÓ BÓNI GRÓF – Kálmán Imre: A csárdáskirálynő, rendező: Selmeczi György

ROSTA – Farkas Ferenc: Csínom Palkó, rendező: Szabó Emese, 2009

 

Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház

FŐSZEREPLŐA nagy utazás, rendező: Selmeczi György, 2009

D’ARTAGNAN – Alexandre Dumas: A három testőr, rendező: Selmeczi György, 2010

 

Babes-Bolyai Tudományegyetem, Színház és Televízió Kar

TRISSOTIN – Moliére: A tudós nők, rendező: Keresztes Attila, 2008

 

Szatmárnemeti Északi Színház Harag György Társulat

BOGYÓLeánder és Lenszirom, rendező: Keresztes Attila, 2010

 

Akadémiai műhely, Marosvásárhely 

KARL, LUDWIG, HENRIK, HEINRICH, NIKOLAUS  -  Pozsgai Zsolt Liselotte és a május, rendező Harsányi Zsolt, 2015

 

Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház

 

CSEPŰ PALKÓ – Petőfi Sándor: A helység kalapácsa, rendező: Béres László, 2001

Arany János nyomán: János, az Arany, rendező: Veress László, 1999

FŐBOHÓCBohócos barangolások, rendező: Cseke P. Péter, 1999

BÖRTÖNŐR, ORVOS, KORMÁNYKIÁLTÓ – Peter Weiss: Mockinpott úr kínjai és meggyógyítása, rendező: Harsányi Zsolt-Sajnár György, 1999

CAPITANOArlecchino az alvilágban, rendező: Gelu Badea, 1998

PROF. ERNEST WALLDORFF – Wietkiewicz: Az őrült és az apáca, rendező: Árkosi Árpád, 1997

LUCIFERAz Innsbrucki Húsvéti Játék, rendező: Vadas László, 1996

Szőcs Géza: Rómeó és Júlia, rendező: Vadas László, 1996

A KISFIÚ – Luigi Pirandello: Hat szereplő szerzőt keres, rendező: Vadas László

 

Főiskolán játszott szerepek:

 

POMETTI – Luigi Pirandello: Ma este improvizálunk, rendező: Keresztes Attila, 2004

SIMON CSACSAVA – Brecht: Kaukázusi krétakör, rendező: Dimény Áron, 2003

BÓNI GRÓF – Kálmán Imre: Csárdáskirálynő, rendező: Keresztes Attila, 2003

TRISSOTIN – Moliere: A tudós nők, rendező: Lackó Vass Róbert,  2003

RUZZANTE – Ruzzante: Az anconai özvegy, rendező: Keresztes Attila, 2002

KATONATISZT, KOCSÁRD – Barta Lajos: Szerelem, rendező: Keresztes Attila, 2001

 

                   

EGYÉB SZAKMAI TEVÉKENYSÉGEK

Filmszerepek:

FAPAD – Csíkos Károly (2014), televíziós vígjátéksorozat,  rendezők: Zomborácz Virág, Fazakas Péter és László Péter

RÓZSA ÉS IBOLYA  - Rózsa (2010) színes magyar animációs film, rendező: Marius Tabacu

PILÓTA - Ződ (2007), rendező: Zakariás Zalán

TÓNI – Iszka utazása (2007), rendező: Bollók Csaba (a 38. Magyar Filmszemlén elnyerte a Legjobb Szerzői Film díját, valamint a Diákzsűri Fődíját

FALUBELI – Arany János: Tetemrehívás, rendező: Hatházi András, Duna Műhely, Magyarország – a 2003-as Magyar Filmszemle versenyfilmje

SZAKMAI ELISMERÉSEK

Díjak:

2016 - Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Kovács György Díja -A kolozsvári, szatmárnémeti és marosvásárhelyi színpadokon kifejtett élményszerű, eszközgazdag színészi teljesítményeiért.

2015 - A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának egyéni díja a Karamazovok és Figaro című előadásokban nyújtott kiemelkedő alakításaiért

2015 - Vastaps-díj, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat

2014 - A legjobb férfi mellékszereplő, Atelier Nemzetközi Színházi Fesztivál, Sepsiszentgyörgy - Radu Afrim: Az ördög próbája, rendező: Radu Afrim 

2014 – Vastaps-díj, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat

2012 – az Emberi Erőforrások Minisztériumának  különdíja,  a szakmai zsűri döntése alapján a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának Boldogtalanok című előadásában nyújtott alakításáért (rendező: Radu Afrim) - Magyar Színházak XXIV. Kisvárdai Fesztiválja

2011 – Harag György-díj

2005 – Legjobb férfialakítás díja és Közönségdíj, Színészek Vetélkedője, Míves Emberek Sokadalma, Székelyudvarhely

2002 – A legígéretesebb komikusnak járó díj, Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda

2002 – Legjobb férfialakítás díja és Közönségdíj, Fiatal Színészek Vetélkedője, Míves Emberek Sokadalma, Székelyudvarhely

 

Havi műsor

Március - 2019
V H K S C P S
 
01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
péntek, 01. március 2019
péntek, 08. március 2019
kedd, 12. március 2019
péntek, 15. március 2019
vasárnap, 17. március 2019
kedd, 19. március 2019
csütörtök, 21. március 2019
péntek, 22. március 2019
kedd, 26. március 2019
csütörtök, 28. március 2019
szombat, 30. március 2019
GALLÓ ERNŐ

Teatrul Național Târgu-Mureș
este o instituție subordonată
Ministerului Culturii și Identităţii Naţionale

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
fenntartója a
Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma